Hoşgörü Kenti'nin yeni müzesiyle tarihe yolculuk


25.08.2013

Çok sayıda medeniyeti barındıran, her karış toprağından adeta tarih fışkıran Hatay'da yeni müze binası, yıllardır depoda ve toprak altında bekletilen eserlere ev sahipliği yapacak

Medeniyetlere ev sahipliği yapan ve her karış toprağından tarih fışkıran Hatay'da inşaatı süren yeni müze binası, bugüne kadar teşhir edilememiş eserlere de ev sahipliği yapacak. Kent merkezinde yer alan mevcut müzenin yetersizliği nedeniyle bugüne kadar gün yüzüne çıkarılan eserlerin bir kısmının sergilenebildiği Hatay, 29 Ekim'de açılması planlanan yeni müzeyle depolarda bekletilen eserlerle ziyaretçileri tarihte yolculuğa çıkaracak. 

MOZAİKLER TAŞINIYOR 
Mevcut müzedeki mozaiklerin taşınmasının devam ettiği çalışma kapsamında, tespit edilen ancak yer darlığı nedeniyle toprak altından çıkarılamayan mozaikler de usta eller tarafından gün ışığına çıkarılarak, müzeye taşınıyor. Mozaiklerin yeniden restore edilmesinin yanı sıra geçmişte yerleşim yerleri olan Üçağız Mağarası ile Tell Tayinat ve Aççana höyükleri de müzede inşa ediliyor. Hatay Arkeoloji Müzesi teşhir ve tanzim işinden sorumlu restoratör Celalettin Küçük, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından projelendirilen ve İl Özel İdaresi tarafından ihalesi yapılan 50 bin metrekare alan üzerine kurulacak yeni müzede 11 bin 700 metrekarelik sergi alanı bulunacağını ifade ederek, burayı ziyaret edenlerin teknolojiyle tarihi bir arada bulacağını kaydetti. 

GÖRÜLMEMİŞ ESERLER 
Müzenin planlamasını yaparken belirli odak noktaları seçtiklerini anlatan Küçük, "Müzeyi gezen insanlar, MÖ 45 binden günümüze kadar değişimi çok rahat görebilecek, o dönemdeki insanların yaşadıkları yerlerin mimarisi, eserleri nasıl kullandıkları konusunda çok ciddi bir bilgi sahibi olacaklar. Bugüne kadar sergilenmemiş çok çarpıcı eserler var, her biri simge olabilecek nitelikte" dedi. 

http://www.sabah.com.tr/guney/2013/08/25/hosgoru-kentinin-yeni-muzesiyle-tarihe-yolculuk

http://www.youtube.com/watch?v=dyDFZaKgYP8